Egyre többen dezertálnak az ukrán hadseregből, ezúttal a franciaországi kiképzésről tűntek el a katonák
Az ukrán ügyészség adatai szerint 2022-ben 9 ezer, 2023-ban 24 ezer, 2024-ben novemberig már 72 ezer esetről tudnak a hatóságok.
A közgazdász szerint a háború negatív végösszegű játszma.
A Hír TV Háború Ukrajnában című műsorában csütörtökön többek között azzal foglalkoztak, hogy egyre riasztóbb hírek érkeznek Kárpátaljáról. Egyre több helybeli leli halálát a fronton, és az a szóbeszéd járja az összeállítás szerint, hogy az elhunytak tetemeit vagonokban tárolják. A bátyúi vasúállomáson már nem lehet forgatni, a kárpátaljaiak pedig csak kamerán kívül mernek beszélni mindarról, amit a hátországban megélnek.
Boros Imre közgazdász az elhangzottakra úgy reagált, hogy
„az ukrán demokrácia működik, ezt halljuk az Európai Unióban”.
Majd azzal folytatta, hogy „most akkor esetleg gyorsítva kellene őket az EU-ba és a NATO-ba felvenni”.
Boros ezután felidézte, hogy a magyar Alföldön is lasszóval fogdosták össze a 17. században katonákat. „Ez se különb, sőt talán még brutálisabb. Akkor tisztes temetést adtak az elesett hősöknek, ma az sem annyira fontos” – jelentette ki a közgazdász.
Bogár László az elhangzottakhoz azt fűzte hozzá, hogy „a játékelmélet nem véletln nevezi a háborút negatív végösszegű játszmának. Vagyis egy olyan végzetes folyamatnak, amelyben eluralkodik egy pusztító léketani mechanizmus. Ennek lényege, hogyha
én többet tudok ártani a másiknak, mint az nekem, én azt nyereségként könyvelhetem el. Holott teljesen nyilvánvaló, hogy mind a ketten veszítettünk”.
„A háború azért veszélyes, mert elkezdeni nagyon könnyű, de iszonyatosan nehéz befejezni. (...) Annál nehezebb befejezni, minél messzebb jutottak a felek ebben a negatív végösszegű játszmában” – hívta fel a figyelmet a közgazdász.
A teljes beszélgetést alább tekinthetik meg:
Nyitókép: Képernyőfotó
***